Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

17 września 2020
Przepisy prawa regulują warunki dziedziczenia w przypadku osób pozostających w związkach małżeńskich. Jednak nie
02 września 2020
Życie często pisze różne, nieraz trudne scenariusze. Czasem zdarza się, że jeden z małżonków

Aktualności / BLOG

 

 

 

 

Możliwość odliczenia przekazanej darowizny od dochodu

 

Tarcza Antykryzysowa wprowadziła możliwość zmniejszenia podstawy obliczenia podatku dochodowego o wartość darowizny przekazanej na cele związane z zapobieganiem i zwalczaniem zakażenia koronawirusem. Kto i na jakich warunkach może z niej skorzystać? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

 

Na czyją rzecz należy dokonać darowizny, aby podlegała odliczeniu?

 

Co istotne, nie każda darowizna zmniejszy podstawę obliczenia podatku, a jedynie ta dokonana na rzecz podmiotów wykonujących działalność leczniczą, wpisanych do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy o COVID – 19, Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej.

 

Jaka kwota podlega odliczeniu?

 

W przypadku darowizny dokonanej na rzecz podmiotów, o których mowa powyżej, odliczeniu podlega darowizna przekazana:

 

- do dnia 30 kwietnia 2020 r. - wówczas odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny,

- w maju 2020 r. - odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny,

- od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. - odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.

 

W przypadku przekazania na walkę z koronawirusem określonej kwoty pieniężnej ustalenie wartości darowizny nie sprawia trudności, bowiem odliczeniu będzie podlegać kwota widniejąca na pokwitowaniu jej odbioru czy potwierdzeniu dokonania przelewu bankowego i równocześnie udokumentowana na rachunku bankowym obdarowanego. Podobnie będzie w sytuacji zaopatrywania szpitali w sprzęt medyczny - przedsiębiorca, który nabędzie maseczki lub kombinezony ochronne i przekaże je wybranemu podmiotowi leczniczemu, będzie mógł odliczyć kwotę wskazaną na fakturze dokumentującej zakup przez niego artykułów medycznych następnie przekazanych szpitalowi. W opisanych powyżej przypadkach, ustalenie wartości darowizny nie nastręcza problemów. Jednak można wyobrazić sobie sytuację, w której darowizna przybiera inną formę. Jako przykład można wskazać następującą sytuację - przedsiębiorca zajmujący się produkcją przyłbic ochronnych oddeleguje część pracowników do wytwarzania przyłbic, które następnie trafią nieodpłatnie do szpitali. Wówczas nie da się ustalić wartości darowizny na podstawie potwierdzenia przelewu czy faktury VAT, a konieczne staje się oszacowanie wartości rynkowej darowizny.

 

Wydaje się uzasadnione, że w przypadku darowizny rzeczowej należy spisać umowę, w której m.in. obie strony wskażą wartość darowizny, a obdarowany oświadczy, że darowiznę przyjmuje.

 

Kto może odliczyć darowiznę od dochodu?

 

Możliwość odliczenia darowizny od podatku skierowana jest do przedsiębiorców, którzy pomimo często trudnej sytuacji finansowej, decydują się na wsparcie walki z COVID -19. Wśród tych przedsiębiorców należy wskazać:

- każdego, kto opodatkowuje swoje dochody na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku;

- podatnika, który opodatkowuje dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Co w przypadku zwrotu darowizny?

 

Obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.

 

 

Darowizna na rzecz walki z koronawirusem - kiedy można ją odliczyć od dochodu?
07 kwietnia 2020
17 września 2020
Przepisy prawa regulują warunki dziedziczenia w przypadku osób pozostających w związkach małżeńskich. Jednak nie
02 września 2020
Życie często pisze różne, nieraz trudne scenariusze. Czasem zdarza się, że jeden z małżonków
17 sierpnia 2020
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
13 lipca 2020
          Zarówno rozwód, jak i separacja są instytucjami przewidzianymi przez kodeks rodzinny i opiekuńczy, na
24 czerwca 2020
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
22 czerwca 2020
Polski Bon Turystyczny Prezydencki projekt ustawy przewidującej przyznanie bonów turystycznych rodzinom z dziećmi pozytywnie

Mapa strony:

FUNDACJA POMOCY PRAWNEJ "TEMIDA"

 

ul. Smolki 8/5, 30-513 Kraków

 

tel.: +48 530 767 388

e-mail: kontakt@fpptemida.pl

 

KRS: 0000757063

NIP: 6793176782

REGON: 381798623

 

nr rachunku bankowego:

42 1140 2004 0000 3202 7946 4463