Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

17 września 2020
Przepisy prawa regulują warunki dziedziczenia w przypadku osób pozostających w związkach małżeńskich. Jednak nie
02 września 2020
Życie często pisze różne, nieraz trudne scenariusze. Czasem zdarza się, że jeden z małżonków

Aktualności / BLOG

Życie często pisze różne, nieraz trudne scenariusze. Czasem zdarza się, że jeden z małżonków opuszcza swoją drugą połowę, znajdującą się w trudnej sytuacji materialnej – spowodowanej np. chorobą, nie kwapiąc się jednocześnie do przeprowadzenia sprawy rozwodowej. Czy w takiej sytuacji, osoba która nie może liczyć na pomoc swojego małżonka zostaje pozostawiona sama sobie?

 

Zgodnie z art. 27 k.r.o., oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. W sytuacji, gdy jeden z małżonków nie posiada dochodów, to drugi z nich, stosownie do treści art. 27 k.r.o., w stosunku do swoich możliwości zarobkowych obowiązany jest do pomocy przez łożenie ze swoich dochodów na zaspokajanie wspólnych potrzeb, a także potrzeb małżonka nieposiadającego dochodu. Możliwości dochodzenia pomocy od drugiego małżonka w zakresie odpowiadającym zasadzie równej stopy życiowej nie przekreśla również fakt posiadania pracy, lub możliwości zatrudnienia.

 

Roszczenie z art. 27 k.r.o. przysługuje również w przypadku zerwania pożycia małżeńskiego. Małżeński obowiązek utrzymania rodziny ma na celu zapewnienie członkowi rodziny zaspokojenia jego potrzeb, na podobnym poziomie.

 

Na podstawie art. 27 k.r.o. małżonek może skutecznie dochodzić od drugiego małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny zarówno wtedy, gdy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu, jak i wtedy, gdy w rodzinie nie ma dzieci – bezdzietni małżonkowie także tworzą rodzinę, a faktyczna separacja nie uchyla obowiązku wynikającego z art. 27 k.r.o.

 

Podsumowując, w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie są zobowiązani doświadczenia sobie wzajemnie pomocy – obowiązek ten wynika z art. 23 k.r.o. Jeśli jeden z małżonków pomocy tej nie udziela, to drugi małżonek posiada stosowne narzędzia prawne, dzięki którym nie zostanie pozostawiony sam sobie, zwłaszcza w wtedy, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej.

 

Miłosz Rabczyński – adwokat

Alimenty od małżonka w trakcie trwania małżeństwa?
02 września 2020
17 września 2020
Przepisy prawa regulują warunki dziedziczenia w przypadku osób pozostających w związkach małżeńskich. Jednak nie
02 września 2020
Życie często pisze różne, nieraz trudne scenariusze. Czasem zdarza się, że jeden z małżonków
17 sierpnia 2020
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
13 lipca 2020
          Zarówno rozwód, jak i separacja są instytucjami przewidzianymi przez kodeks rodzinny i opiekuńczy, na
24 czerwca 2020
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
22 czerwca 2020
Polski Bon Turystyczny Prezydencki projekt ustawy przewidującej przyznanie bonów turystycznych rodzinom z dziećmi pozytywnie

Mapa strony:

FUNDACJA POMOCY PRAWNEJ "TEMIDA"

 

ul. Smolki 8/5, 30-513 Kraków

 

tel.: +48 530 767 388

e-mail: kontakt@fpptemida.pl

 

KRS: 0000757063

NIP: 6793176782

REGON: 381798623

 

nr rachunku bankowego:

42 1140 2004 0000 3202 7946 4463